Copyright      Vitality Foods Ltd 2009
Preserving tradition with technology
Vitality Foods
Lakto fermentacja
Lakto fermentacja – trakcyjny proces przetwórczy
W Europie i Ameryce Północnej kapusta jest nadrzędnym warzywem przyrządzanym metodą lakto fermentacji (czyli kiszenia w warunkach naturalnych – „Sauerkraut”, „Choucroute”). Sposobów przygotowania rozmaitych warzyw może być wiele. Kwaszone buraki, ogórki, rzepa czy marchewka są także popularne wśród konsumentów.
Lakto sfermentowana żywność jest również istotną częścią kuchni azjatyckiej. Mieszkańcy Japonii, Chin i Korei przetwarzają  w ten sposób kapustę, rzepę, psianki podłużne, cebule, kabaczki i marchew. Koreańskie danie kimchi jest lakto sfermentowana mieszanka kapusty z innymi warzywami i przyprawami, traktowana w tym kraju jako codzienny przysmak. W Japońskiej kuchni praktycznie nie ma posiłku bez sfermentowanych warzyw jako składnika.
Istnieje również, w wielu krajach  tradycja spożywania sfermentowanych soków owocowych. Japończycy cieszą się swoją odmianą sfermentowanego soku ze śliwek ume (umeboshi), a mieszkańcy Indii uznają za delikates sfermentowany sok z mieszanką lokalnych przypraw z którego sporządzany jest sos chutney.
Historia Lakto Fermentacji
Od zarania dziejów lakto sfermentowana (naturalnie kwaszona) żywność była ważnym czynnikiem żywieniowym człowieka. Dla przykładu:
  • Robotnicy pracujący przy budowie Wielkiego Muru w Chinach w 3 wieku przed naszą erą spożywali sfermentowaną kapustę.
  • Kiszona kapusta była ważnym składnikiem posiłków dla starożytnych Rzymian.
  • Angielski podróżnik i odkrywca – Kapitan Cook karmił swoich marynarzy kiszoną kapustą aby uchronić ich przed szkorbutem podczas długich wypraw morskich.
W wielu częściach świata, lakto fermentacja jest doceniana jako zdrowy i smaczny sposób na konserwowanie warzyw, owoców i ziół.
Przejdź tu aby poznać jak te tradycyjne metody mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje przedsiębiorstwo.